۱۰ راهکار آزمایش شده برای افزایش سرعت شبکه وای‌فای

Main

 

وای‌فای یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین پیشرفت‌های اینترنت است، زیرا هیچ کاربری تمایل ندارد برای دسترسی به اینترنت همواره به کامپیوتر دسکتاپی خود وابسته باشد. در کنار قابلیت‌های منحصر به‌فردی که دارد، برخی مواقع مشکلات خاص خود را دارد. کند شدن سرعت ارتباط و عدم اتصال به شبکه به دلیل مختلف بخشی از دردسرهای شبکه‌های بی‌سیم است. اگر سرعت وای‌فای کند است، پیشنهاد می‌کنیم ۱۰ تکنیک این مقاله را آزمایش کنید تا سرعت وای‌فای خانگی(روتر) بهبود پیدا کند.

 1. به یک روتر مجهز به استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac سوییچ کنید

اگر هنوز از یک روتر قدیمی که تنها از استانداردهای ۸۰۲٫۱۱gیا ۸۰۲٫۱۱n یا به عبارت دقیق‌تر “Wireless G” یا “Wireless N” پشتیبانی می‌کند، استفاده می‌کنید، زمان آن رسیده تا روتر را ارتقا دهید. یکی از بهترین راه‌ها برای حصول اطمینان از این موضوع که سرعت و پایداری شبکه بهبود پیدا می‌کند، به‌روزرسانی سخت‌افزاری است. با توجه به تنوع روترها، ویژگی‌های بی‌سیمی که ارائه می‌کنند و مهم‌تر از آن قیمت آن‌ها خرید یک روتر جدید ممکن است گیج‌کننده باشد. بنابراین بهتر است با اصول اولیه آشنا باشید:

 • اگر روتر جدیدی خریداری کرده‌اید، دلیلی ندارد از استاندارد ۱۱ac استفاده نکنید. در چند سال گذشته بیشتر گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های بازار به استاندارد بی‌سیم ۸۰۲٫۱۱ac تجهیز شده‌اند.
 • اگر دستگاه‌های همراه بی‌سیمی که از آن‌ها استفاده می‌کنید فاقد استاندارد ac هستند و به فکر خرید روتر جدیدی هستید، بهتر است کمی دوراندیشی کنید. به احتمال زیاد در چند سال آینده، گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ جدیدی خریداری خواهید کرد که از استاندارد ۱۱ac پشتیبانی می‌کند. اگر روتری که خریداری می‌کنید از استاندارد فوق پشتیبانی نکند، در چند سال آینده مجبور خواهید شد دومرتبه برای خرید روتر جدید هزینه کنید.
 • خرید یک روتر جدید به معنای پشتیبانی طولانی مدت میان‌افزاری (firmware) دستگاه است. میان‌افزارهایی که برای روترها عرضه می‌شوند، ضمن آن‌که باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌ها را وصله می‌کنند، برخی از عملکردهای روتر را بهبود می‌بخشند. روترهای قدیمی که تنها از استاندارد ۱۱n پشتیانی می‌کنند دیگر به‌روزرسانی جدیدی دریافت نمی‌کنند.
 • یک روتر مجهز به استاندارد ۱۱ac ممکن است محدود کمتری نسبت به استاندارد ۸۰۲٫۱۱n را پوشش دهد، اما بدون تردید عملکرد دستگاه‌هایی که از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac پشتیبانی می‌کنند را بهبود می‌بخشند. به‌طور مثال، فرض کنید، اگر در گذشته فایل‌ها با نرخ انتقال ۱۰ مگابیت بر ثانیه ارسال می‌شدند، در استاندارد جدید فایل‌ها با سرعت ۴۰ یا ۵۰ مگابیت بر ثانیه یا کمی بیشتر ارسال می‌‌شوند.
 • روترهای ۱۱ac کارهایی فراتر از حد تصور انجام می‌دهند. شما می‌توانید یک روتر سه باند خریداری کنید که به شکل خودکار نحوه اتصال دستگاه‌ها را مدیریت می‌کند و به هر دستگاه فرصت دستیابی به بهترین سرعت را می‌دهد. برخی از کاربران یک گام به جلو بر می‌دارند و یک روتر ۴*۴ مجهز به استاندارد ۸۰۲٫۱۱ad یا MU-MIMO را خریداری می‌کنند که مزایای بسیار زیادی دارد و به‌طور کامل با IFTTT یکپارچه شده است.
 • برای اکثر افرادی که به دنبال آن هستند تا روتر بهترین پوشش را برای خانه یا آپارتمان آن‌ها ارائه کند، به احتمال زیاد یک روتر AC1200 یا AC1750 جواب‌گوی نیاز آن‌ها است.

زمانی‌که از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac در باند ۵ گیگاهرتز استفاده کنید، آن‌گاه متوجه خواهید شد سرعت بالا تا چه میزان به بهبود بهره‌وری و افزایش سرعت انجام کارها کمک می‌کند. شکل ۱ نشان می‌دهد که سرعت بارگیری و بارگذاری فایل‌ها با استفاده از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac روی باند ۵ گیگاهرتز روی یک کامپیوتر مک‌بوک پرو چقدر بالا است.روتر وای‌فای

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که ارتباطات مبتنی بر ۸۰۲٫۱۱ac تقریبا دوبرابر سرعت بیشتری نسبت به استاندارد ۸۰۲٫۱۱n دارند. دقت کنید هرچه دستگاه‌های ارتباطی به محدوده پوششی روتر نزدیک‌تر باشند سرعت بهبود پیدا می‌کند.

 1. یک آداپتور وای‌فای برای روتر قدیمی خود خریداری کنید

اگر لپ‌تاپی دارید که قدیمی است و اکنون قدرت خرید لپ‌تاپ مجهز به استانداردهای روز بازار را ندارید، بهتر است یک آداپتور بی‌سیم مجهز به استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac خریداری کنید. آداپتوری که به درگاه یو‌اس‌بی لپ‌تاپ متصل می‌شود، اجازه می‌دهد به ساده‌تر شکل به یک روتر مجهز به استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac متصل شوید. آداپتورهای فوق قیمت خیلی بالایی ندارند و با صرف هزینه‌ای معادل ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در بازار موجود هستند.

 1. یک سیستم مش وای‌فای مشکلات را برطرف می‌کند

اگر دستگاه‌های همراه به سختی سیگنال‌های وای‌فای را دریافت می‌کنند و آنتن روی دستگاه همراه تنها دو خط را نشان می‌دهد، بیان‌گر این موضوع است که سیگنال وای‌فای در نقاطی از خانه یا محل کار به دلایل مختلفی همچون تداخل سیگنال‌ها ضعیف است. برای حل این مشکل گزینه‌های مختلفی همچون اضافه کردن اکسس‌پوینت‌، نصب گسترش‌دهنده‌ (Extender) یا حتا کابل‌های اترنت و مهاجرت به اینترنت سیمی در اختیارتان قرار دارد. راهکار دیگری نیز وجود دارد که خریداری یک سامانه شبکه مش بی‌سیم است که روشی تقریباً مطمئن برای افزایش محدوده پوششی است. این سامانه‌ها برنامه هوشمندی برای تنظیم و مدیریت تجهیزات در اختیار کاربر قرار می‌دهند. در زمان نصب این سامانه‌ها ممکن است مقداری سرعت کاهش پیدا کند، به ویژه زمانی که یک سامانه مش به اکسس‌پوینتی متصل می‌شود که خودش به هاب اصلی که امواج رادیویی یکسانی را ارسال می‌کند متصل است، اما به شما اطمینان خاطر می‌دهد که شبکه وای‌فای محدوده بیشتری از خانه یا محل کار را پوشش می‌دهد. سامانه‌های مش پیشرفته برای حل مشکل کاهش سرعت از قابلیت ویژه‌ای استفاده می‌کنند و به اکسس‌پوینت‌ها اجازه می‌دهند با الگوریتم خاصی با یکدیگر مرتبط شوند تا بهترین سرعت ممکن را برای دستگاه‌هایی که دور از منبع اصلی هستند ارائه دهند. برخی از تولیدکنندگان سامانه‌های مش به دنبال تصویب استاندارد خاصی هستند تا سامانه‌های مش برندهای مختلف با یکدیگر در ارتباط باشند.

 1. روتر را در یک کمد پنهان نکنید!

روترها ممکن است شکل ظاهری چندان زیبایی نداشته باشند، اما این حرف به معنای آن نیست که باید روترها را پشت یک تلویزیون یا درون یک کمد پنهان کنید. اگر به دنبال بهترین سیگنال هستید، روتر را باید در فضای بازی قرار دهید که هیچ‌گونه مانعی سر راه آن قرار نداشته باشد. اگر مکان ایده‌آل برای قرار دادن روتر، فضایی است که امکان قرار دادن یک میز یا سطح صاف در آن وجود ندارد، باید با استفاده از براکت‌های دیواری روتر را روی دیوار و در صورت امکان در ارتفاع قرار دهید. دقت کنید امواج وای‌فای به صورت پخشی منتشر می‌شوند و خط حرکت آن‌ها از بالا به پایین است. هرچه روتر به سطح زمین نزدیک‌تر شود، سیگنال‌هایی که دریافت می‌کنید ضعیف‌تر هستند. نکته مهم دیگری که باید به آن دقت کنید نوع قرارگیری آنتن‌ها است. آنتن‌ها را به صورت عمودی روی هم قرار دهید و در نهایت مطمئن شوید که روتر در مرکز خانه قرار دارد تا بهترین پوشش ممکن را ارائه دهد. نکاتی که به آن‌ها اشاره شد چقدر تاثیرگذار هستند؟ اجازه دهید این موضوع را با انجام یک آزمایش عملی بررسی کنیم. در آزمایش زیر از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac و باند ۵ گیگاهرتز برای ارسال و دریافت داده‌ها استفاده کردیم، اما روتر را درون کمدی در خانه قرار دادیم و درب کمد را بستیم. شکل ۲ نتیجه این‌کار را نشان می‌دهد.سیگنال روتر

همان‌گونه که در شکل ۲ مشاهده می‌کنید، نتایج به دست آمده اسف‌بار هستند و ما تقریبا تمامی مزیت‌های به‌کارگیری استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac را از دست دادیم. اکنون درب کمد را باز می‌کنیم و یکبار دیگر آزمایش را تکرار می‌کنیم .تست سیگنال روتر همان‌گونه که در شکل ۳ مشاهده می‌کنید، باز کردن درب به میزان جزیی سرعت را افزایش داد، اما هنوز هم دیوارهای چوبی کمد و قرار دادن روتر در کمد تاثیر بدی روی سرعت شبکه دارد. آزمایش را یکبار دیگر تکرار می‌کنیم، با این تفاوت که روتر را در مرکز خانه و در ارتفاع قرار می‌دهیم، همان‌گونه که مشاهده می‌کنید سرعت ارسال و دریافت به میزان قابل توجهی بهبود پیدا کرد و به بالاترین نرخ ارسال و دریافت اطلاعات دست پیدا کردیم.آزمایش سیگنال روتر

 1. روتر باید در نقطه مرکزی خانه یا محل کار قرار بگیرد

اگر به دنبال بهترین سیگنال ممکن هستید باید روتر را در نقطه مرکزی خانه یا محل کار قرار دهید تا سیگنال‌های منتشر شده از آنتن‌های روتر به همه جهات منتشر شوند و حتا گوشه‌های دیوارها که معمولا دوربین‌های مداربسته تحت شبکه در آن نواحی قرار می‌گیرند را پوشش دهند.

با وجود تنوع دوربین‌های تحت شبکه که بدون نیاز به کابل‌های اترنت قادر هستند به بهترین شکل استریم‌های ویدویی را به گوشی‌ها و تبلت‌های همراه ارسال کنند ارسال و دریافت سیگنال‌ها در این مناطق که عمدتا به عنوان نقاط کور شناخته می‌شوند حائز اهمیت است، اما مشکلی در این بین وجود دارد. کابلی که همراه با روتر ارائه می‌شود طول مشخص و محدودی دارد و در نتیجه روتر نمی‌تواند در فاصله خیلی دوری از سوکت تلفن قرار گیرد.

برای حل این مشکل باید کابل اترنتی متناسب با طولی که نیاز دارید را خریداری کنید و آن‌را در امتداد زمین یا روی سقف و از طریق داکت‌هایی که به بازار عرضه شده‌اند نصب کنید. در زمان خرید دقت کنید چه نوع کابلی را انتخاب کرده‌اید.

 1. از کانال وای‌فایی که شلوغی کمتری دارند استفاده کنید

اگر همسایه یا شرکتی در مجاورت شما قرار دارد که روتر یا اکسس‌پوینتی که از آن استفاده می‌کند باعث ایجاد تداخل در شبکه وای‌فای شما شده و سیگنال‌ها را خراب کرده باید کانالی که وای‌فای از آن استفاده می‌کند را تغییر دهید. روترهای بی‌سیم می‌توانند در کانال‌های مختلفی کار کنند، بهتر است از کانالی با حداقل تداخل استفاده کنید. درست است که روتر‌ها معمولا بهترین کانال را انتخاب می‌کنند، اما اگر می‌خواهید مطمئن شوید که روتر به درستی وضعیت را ارزیابی کرده باید از ابزارهایی شبیه به Network Analyzer Lite یا WiFi Analyzer استفاده کنید تا علت بروز مشکل را پیدا کنید و اگر روتر در انتخاب کانال درست اشتباه کرده، کانال‌ را به صورت دستی تغییر دهید. دقت کنید اگر شبکه‌های بی‌سیم در اطراف شما قرار دارد، شتاب‌زده عمل نکنید و به سرعت به سراغ کانال ۴۰ مگاهرتز در باند ۲٫۴ گیگاهرتز نروید. دقت کنید زمانی که کانال ۴۰ مگاهرتز روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز را فعال می‌کنید تنها یک کانال قابل استفاده در در ناحیه‌ای که روتر در آن قرار گرفته در دسترس قرار خواهد گرفت. بهتر است از کانال فوق تنها زمانی استفاده کنید که تنها یک اکسس‌پوینت در اختیار دارید و شبکه وای‌فایی پیرامون شما قرار ندارد.استفاده از روتر و تداخل در شبکه وای فای

 1. از الگوریتم‌های امنیتی برای دفاع از شبکه وای‌فای در برابر هکرها استفاده کنید

اولین اصل مهمی که باید به آن دقت کنید، به‌روز نگه داشتن میان‌افزار روتر است. دومین نکته به‌کارگیری الگوریتم استاندارد WPA2 برای رمزگذاری گذروازه‌های شبکه وای‌فای است. برای ورود به تنظیمات روتر گذرواژه پیش‌فرض روتر خود را تغییر دهید و سعی نکنید از گذرواژه‌‌ها و نام‌های کاربری شبیه به admin/admin یا admin/password استفاده کنید. WPS را تنها زمانی روشن کنید که فعال‌سازی از طریق دکمه فیزیکی را فعال کرده‌اید. از یک سرویس سامانه نام دامنه (DNS) متفاوت از آن‌چه ISP ارائه کرده استفاده کنید. در نهایت ویژگی remote management را غیر فعال کنید.

شماره ۸٫ دامنه شبکه وای‌فای را با استفاده از ترفندهای DIY افزایش دهید

اگر امواج روتر هنوز هم تمامی بخش‌های خانه یا محل کار را پوشش نمی‌دهند، یک ترفند ساده اما موثری برای حل این مشکل وجود دارد. در این روش می‌توانید از ورق‌های آلومینیومی یا قوطی‌های آلومینیومی نوشابه‌ای برای گسترش دامنه شبکه وای‌فای روتر استفاده کنید.

دقت کنید در روش فوق نباید نتایج انتظار داشته باشید تا مشکل به‌طور کامل حل شود، اما اجازه می‌دهد امواج وای‌فای به فاصله‌های دورتری برسند. مزیت اصلی روش فوق این است که نیازی نیست به سراغ حساب بانکی خود بروید و برای یک تقویت‌کننده دامنه شبکه هزینه کنید.

در این روش باید ورقه آلومینیومی را شبیه به بشقاب‌های ماهواره‌ای خم کنید و آنتن‌ روتر را میان آن قرار دهید تا امواج به مناطق دورتری ارسال شوند. تقریباً در تمام روترها و برخی از کارت‌های شبکه آنتن‌های قابل تنظیمی وجود دارند که این آنتن‌ها از کانتکورهای RP-SMA استفاده می‌کنند. برای تقویت عملکرد وای‌فای می‌توانید از آنتن‌های تقویتی یا تک جهته استفاده کنید، البته پیش از خرید مطمئن شوید که آنتن‌های روتر ثابت نیستند و امکان تعویض آن‌ها وجود دارد.

 1. سیگنال روتر را با میان‌افزارهای ثالت تقویت کنید

راه‌کار دیگری برای گسترش دامنه شبکه وای‌فای روتر نصب میان‌افزارهای ثالث همچون DD-WRT یا OpenWrt به جای میان‌افزار اصلی است. میان‌افزارهای ثالث ضمن آن‌که ویژگی‌های امنیتی متعددی را ارائه می‌کند، برخی از عملکردها را بهبود می‌بخشند و با افزایش نیروی روتر قدرت ارسال امواج روتر را تقویت کنند. این تکنیک برای برخی از روترها ممکن است مشکل‌ساز شود، اما اکثر روترها می‌توانند بدون مشکل با افزایش توان به بهبود ارسال امواج کمک کنند

 1. روتر قدیمی را به یک اکسس‌پوینت تبدیل کنید

برخی از روترها این قابلیت را ارائه می‌کنند که به عنوان یک اکسس‌پوینت استفاده شوند. در این حالت کاربر باید دیوارآتش سخت‌افزاری و ویژگی DHCP را غیر فعال کند تا بتواند به عنوان یک تقویت‌کننده امواج از روتر قدیمی استفاده کند. تکنیک فوق یک راهکار عالی برای استفاده بهتر از تجهیزات قدیمی است که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. کاربران پیشرفته از DD-WRT یا OpenWRT استفاده می‌کنند تا دستگاه بی‌سیم قدیمی خود را به یک توسعه‌دهنده وای‌فای تبدیل کنند تا روتر قدیمی با اتصال به روتر اصلی بتواند امواج وای‌فای را به نقاط دورتر خانه هدایت کند. برای آن‌که بهترین سرعت ممکن را به دست آورید بهتر است از کابل اترنت برای اتصال دو دستگاه استفاده کنید

منبع:

https://lifehacker.com/the-10-best-ways-to-boost-your-home-wifi-5931743

دیدگاه‌ها ۰

*
*