چگونه گذرواژه وای‌فای ذخیره شده در گوشی اندرویدی را مشاهده و بازیابی کنیم؟

گوشی‌های اندرویدی یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های همراه برای اتصال به اینترنت هستند. گوشی‌ها و تبلت‌های اندویدی اجازه می‌دهند به هات‌اسپات‌های بی‌سیم خانه، محل کار یا خانه دوستان‌تان متصل شوید. دنیای پر مشغله امروزی اجازه نمی‌دهد انسان‌ها همه چیز را به درستی به یاد آورند و گاهی اوقات گذرواژه‌ای که برای اتصال به یک هات‌اسپات استفاده می‌کنیم را فراموش می‌کنیم. اندروید قابلیتی در اختیار کاربران قرار داده که اجازه می‌دهد گذرواژه ذخیره شده در دستگاه‌های اندرویدی را مشاهده یا بازیابی کنند. برای انجام این‌کار باید از ترفند کوچکی استفاده کنید.

در این ترفند باید فایل خاصی را باز کنیم که تمامی گذرواژه‌های وای‌فای درون آن ذخیره می‌شوند. پس از باز کردن فایل مذکور باید به سراغ فیلدی بروید که اطلاعات گذرواژه در آن ذخیره شده‌اند. این تکنیک یکی از بهترین راه‌کارهایی است که برای بازیابی و استفاده مجدد از گذرواژه‌ها در اندروید وجود دارد.

گذرواژه وای‌فای اندروید در کجا ذخیره می‌شود؟

گوشی‌های اندرویدی گذرواژه را در پوشه روت ذخیره‌سازی می‌کنند. به عبارت دقیق‌تر برای مشاهده گذرواژه گوشی اندرویدی باید روت شده باشد تا بتوانید به پوشه مذکور دسترسی داشته باشید. زمانی‌که پوشه فوق‌الذکر را باز کنید، انواع مختلفی از اطلاعات امنیتی همچون گذرواژه‌های ذخیره شده، الگوریتم‌های رمزنگاری اطلاعات (WEP، WPA، WPA-2) و سایر اطلاعات را مشاهده می‌کنید. برای انجام این‌کار مراحل زیر را انجام دهید.

  1. اگر گوشی همراه روت نشده، در اولین گام باید آن‌را روت کنید. روش فوق تنها روی گوشی‌های اندرویدی روت شده جواب می‌دهد.

  2. نرم‌افزار مدیریت فایل ES File Explorer را دانلود کنید و روی گوشی اندرویدی نصب کنید.

  3. ES File Explorer را باز کنید، به تنظیمات آن بروید و گزینهRoot Explorer را روشن کنید .

    ۰۱

  4. پوشه Device را باز کنید.

  5. به این مسیر /data/misc/wifi بروید.

  6. در مسیر فوق فایل‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید. فایل wpa_supplicant.conf را در ویرایشگر ES File Text Editor باز کنید.

  7. در فایل فوق اطلاعاتی در ارتباط با گوشی شما ذخیره شده است. در بخش network اطلاعاتی که به دنبال آن‌ها هستیم قرار دارد. در فیلد ssid نام شبکه وای‌فای را مشاهده می‌کنید. در فیلد psk گذرواژه متعلق به این شبکه ذخیره شده است. فیلد key_mgmt نوع استاندارد رمزنگاری که توسط گوشی اندرویدی استفاده می‌شود را نشان می‌دهد.

با این ترفند ساده که نیاز به نصب هیج نرم‌افزار اضافی ندارد، قادر هستید گذرواژه شبکه‌های وای‌فای ذخیره شده روی یک گوشی اندرویدی را مشاهده کنید.