چگونه نام وای‌فای (SSID) پنهان را پیدا کنیم؟

وای‌فای (SSID)

امروزه بیشتر روترهای بی‌سیم که به بازار عرضه می‌شوند همراه با یکسری ویژگی‌های امنیتی قدرتمند همچون ارائه انواع مختلفی از الگوریتم‌های رمزنگاری ارتباطات (WEP / WPA)، فیلترسازی مک‌آدرس، پایین آوردن قدرت انتقال، غیرفعال کردن سرور DHCP و به‌کارگیری آدرس‌های آی‌پی ایستا و پنهان کردن نام شبکه (SSID) سعی می‌کنند به کاربران کمک کنند از شبکه بی‌سیم خود در برابر تهدیدات امنیتی دفاع کنند. هر مکانیسم امنیتی بی‌سیم کار هکرها و کاربران غیر مجاز در دسترسی به شبکه‌های بی‌سیم و هک کردن آن‌ها را سخت‌تر می‌کند، اما هیچ‌یک از این راهکا‌رها تضمین نمی‌دهند از شبکه بی‌سیم به‌طور کامل در برابر هکرها دفاع کنند. در میان قابلیت‌های مختلفی که روترها ارائه می‌کنند، قابلیت‌  “Broadcast SSID”  بیش از سایر قابلیت‌ها استفاده می‌شود. در این مطلب قصد داریم به شکل اجمالی قابلیت فوق را بررسی کنیم.

اگر ویژگی انتشار نام شبکه در حالت پخشی (broadcast SSID) فعال شود، تمام دستگاه‌های بی‌سیم می‌توانند در فهرست نام‌های شبکه، نام شبکه وای‌فای روتر را مشاهده کنند. گزینه فوق اجازه می‌دهد با کلیک کردن روی نام شبکه (SSID) و وارد کردن کلید امنیتی به شبکه متصل شوید. با این وجود، این قابلیت به هکرهایی که پیرامون شبکه قرار دارند اجازه می‌دهد شبکه شما را پیدا کنند، قدرت انتشار سیگنال وای‌فای و نوع پروتکل امنیتی که شبکه بی‌سیم از آن استفاده می‌کند را به شکل مستقیم توسط یک کامپیوتر ویندوزی و بدون نیاز به هیچ ابزار پویشگر شبکه مشاهده کنند. هیچ‌یک از شبکه‌های بی‌سیمی که از رویکرد پخشی استفاده می‌کنند، به‌طور کامل نامریی نیستند، زیرا ابزارهایی برای شناسایی و مشاهده این شبکه‌ها طراحی شده‌اند. از جمله این ابزارهای پویشگر به موارد زیر می‌‌توان اشاره کرد:

  1. inSSIDer

inSSIDer محبوب‌ترین ابزار پویش متن‌باز و رایگان شبکه‌های وای‌فای است. نرم‌افزار فوق به ساده‌ترین شکل و به دور از هرگونه تنظیم پیچیده و گیج‌کننده‌ای قابل استفاده است. زمانی‌که نرم‌افزار را دانلود، نصب و اجرا کردید، به‌طور خودکار آداپتور بی‌سیم شما را انتخاب می‌کند و پس از آن پویش اکسس‌پوینت‌های در دسترس را آغاز می‌کند. در مرحله بعد به شکل تفکیک شده‌ای اطلاعات مربوط به هر شبکه همچون نام شبکه (SSID)، کانال، وضعیت امنیتی، RSSI، مک‌آدرس حداکثر نرخ  انتقال و نام مالک روتری که شبکه وای‌فای آن در دسترس است را نشان می‌دهد. شبکه‌های بی‌سیمی که پنهان شده‌اند خط SSID آن‌ها به شکل خالی نشان داده می‌شود، اما سایر اطلاعات آن‌ها نشان داده می‌شود. inSSIDer یک نرم‌افزار چندسکویی است که در  سیستم‌عامل ویندوز، مک و اندروید اجرا می‌شود.

لینک دانلود نسخه ویندوزی

لینک دانلود نسخه اندرویدی

  1. Winhotspot

Winhotspot برنامه‌ای است که اجازه می‌دهد از آداپتور شبکه خود برای ساخت یک هات‌اسپات استفاده کنید و اینترنت را میان سایر دستگاه‌ها به‌اشتراک قرار دهید. قابلیت دیگر این نرم‌افزار وجود یک پویش‌گر قدرتمند است که از طریق زبانه WiFi Stats در دسترس است و با کلیک روی دکمه Refresh تمام شبکه‌های بی‌سیم موجود از جمله شبکه‌های پنهان را نشان می‌دهد. ویژگی wardriving یکی از جالب‌ترین بخش‌های این نرم‌افزار است که اطلاعات مهمی همچونSSID ،Auth ، BSSID، کانال استفاده شده و قدرت سیگنال را نشان می‌دهد. این ابزار تنها ۱۵۴ کیلوبایت حجم دارد و فقط با سیستم‌عامل‌های ویندوز ۷ و ۸ کار می‌کند.

لینک دانلود نسخه ویندوزی

۳٫CommView برای WiFi

CommView نرم‌افزاری است که برای ضبط و تحلیل بسته‌های شبکه‌ مبتنی بر استانداردهای بی‌سیم ۸۰۲٫۱۱ a/b/g از آن استفاده می‌شود. نرم‌افزار فوق اطلاعات آداپتور بی‌سیم را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند. علاوه بر این، CommView اجازه می‌دهد فهرستی از ارتباطات شبکه و گزارشی از آی‌پی‌های مهم و بسته‌های منحصر به فرد شبکه را مشاهده و بررسی کنید. بسته‌ها را می توان با استفاده از کلیدهای WEP که توسط کاربر تعریف می‌شود رمزگشایی کرد و با تجزیه و تحلیل کامل آن‌ها اطلاعات جالبی در ارتباط با پروتکل‌هایی که استفاده می‌شوند به دست آورد. نرم‌افزار CommView به کاربر اجازه می‌دهد بسته‌های ضبط شده را در فایل‌های گزارشی ذخیره کند تا به شکل دقیق‌تری در آینده آن‌ها را تجزیه و تحلیل کند. از ویژگی‌های دیگر این نرم‌افزار می‌توان به پیکربندی هشدارها، ارائه آمارها به شکل نموداری، جست‌وجوی بسته‌ها و رمزگشایی کامل پروتکل‌ها اشاره کرد. CommView باید روی یک دستگاه اختصاصی یا کارت شبکه ثانویه نصب شود. کارشناسان شبکه و به ویژه کارشناسان امنیتی از نرم‌افزار فوق برای شناسایی رخنه‌ها و آسیب‌پذیری‌های امنیتی استفاده می‌کنند.

لینک دانلود نرمافزار

منبع:

https://www.prophethacker.com/2014/01/find-a-hidden-wireless-networks-ssid-network-name.html