چگونه محدوده تحت پوشش وای‌فای را با یک روتر قدیمی افزایش دهیم؟

در خانه یا آپارتمان جدیدی که مستقر شده‌اید روتر را پیکربندی می‌کنید و وای‌فای بی عیب و نقص کار می‌کند تا این‌که ناگهان متوجه می‌شوید دانلود متوقف شده، زیرا در محدوده‌ای خارج از امواج وای‌فای روتر قرار دارید و تلویزیون نیز به دلیل دور بودن از روتر امواج وای‌فای را دریافت نمی‌کند. برای حل این مشکل ترفندهای زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها بر پایه تجهیزات قدیمی اجازه می‌دهند امواج وای‌فای را به دورترین نقاط خانه یا آپارتمان ارسال کنید.. اگر از یک روتر قدیمی استفاده می‌کنید و دوست دارید خیلی سریع مشکلات را برطرف کنید، پیشنهاد من خرید یک روتر جدید است که سریع‌ترین مکانیسم ارتباط بی‌سیم را برای دستگاه‌های مختلف ارائه می‌کند، یک سیستم مش وای‌فای که راهکارهای جامع و هوشمندانه‌ای ارائه می‌کند یا خرید یک توسعه‌دهنده وای‌فای هر یک مشکل نقاط کور وای‌فای را برطرف می‌کنند. اگر وضعیت اقتصادی چندان خوبی ندارید و به فکر یک راهکار جایگزین هستید، بهتر است روتر قدیمی را دست کم نگیرید و آن‌را به یک توسعه‌دهنده امواج تبدیل کنید تا سیگنال بی‌سیم روتر اصلی را تقویت کند و به راحتی سیگنال‌های وای‌فای را به تمامی نقاط خانه ارسال کند.

 

اگر روتری که در انباری خانه قرار داده‌اید را به کار بگیرید و آن‌را دومرتبه پیکربندی کنید، مشاهده خواهید کرد که محدوده شبکه بی‌سیم خانگی‌تان چقدر گسترش پیدا می‌کند. رویکرد فوق یک راه‌حل کامل نیست، به خصوص اگر از یک روتر قدیمی استفاده کنید که فاقد استاندارهای روز است، اما به هر حال اجازه می‌دهد بدون هزینه کردن مشکل عدم دسترسی به وای‌فای را حل کنید.

گزینه اول: یک اکسس‌پوینت جدید

بهترین کاری که می‌توانید با یک روتر قدیمی وای‌فای که دیگر از آن استفاده نمی‌کنید انجام دهید تبدیل آن به یک اکسس‌پوینت بی‌سیم ساده است. اگر تمایلی ندارید نمای ظاهری خانه را با کابل‌های اترنت خراب کنید، ساده‌ترین راه‌حل مشکل سیگنال ضعیف تبدیل روتر قدیمی به یک اکسس‌پوینت ساده است. برای شروع کار روتر قدیمی (پورت WAN) را به روتر جدید (پورت LAN) وصل کنید، به تنظیمات روتر قدیمی وارد شوید و گزینه access point mode روتر را انتخاب کنید. در برخی از روترها این گزینه bridge mode نام دارد (شکل ۱).

کار دیگری که باید انجام دهید، غیرفعال کردن سرور DHCP روتر قدیمی است وظیفه سرور DHCP تخصیص پویای آدرس‌های آی‌پی به دستگاه‌هایی است که قصد اتصال به شبکه را دارند. اگر گزینه فوق را غیرفعال نکنید، شبکه‌ای درون شبکه فعلی ایجاد می‌کنید که مشکلات عدیده‌ای به وجود می‌آورد. با انجام این‌کار دیگر آدرس آی‌پی که برای دسترسی به تنظیمات روتر از آن استفاده می‌کردید قابل استفاده نیست. در مرحله بعد باید روتر را ریست کنید و Ethernet cable از پورت WAN را به پورت LAN تغییر وضعیت دهید. برای آن‌که آدرس آی‌پی روتر قدیمی را پیدا کنید، به تنظیمات پیکربندی روتر جدید بروید و در بخش دستگاه‌های متصل به شبکه نام و شماره آی‌پی روتر قدیمی را یادداشت کنید. اکنون باید روتر دوم را در مکان مناسبی قرار دهید تا امواج را به نقاط دورتر ارسال کند. بهتر است شبکه بی‌سیم روتر قدیمی را با همان SSID و گذرواژه شبکه بی‌سیم فعلی تنظیم کنید. البته برخی از کاربران ترجیح می‌دهند از SSID‌های جداگانه استفاده کنند تا هر زمان با مشکل خاصی روبرو شدند به سادگی به شبکه وای‌فای ایده‌آل متصل شوند.

گزینه ۲٫ از حالت تکرارگر بی‌سیم روتر استفاده کنید

در تنظیمات برخی از روترها گزینه‌هایی همچون wireless repeater، extender یا bridge وجود دارد که به شکل خودکار یا دستی فعال می‌شوند. هر سه اصطلاح به یک فناوری اشاره دارند و به روتر قدیمی اجازه می‌دهند به روتر دیگری متصل شود و از سیگنال وای‌فای آن استفاده کند. دقت کنید گاهی اوقات زمانی‌که تولیدکنندگان روتر از عبارت wireless bridge استفاده می‌کنند، منظورشان این است که اتصال دو روتر از طریق وای‌فای انجام می‌شود، اما به هیچ دستگاه کلاینتی اجازه اتصال نمی‌دهند. در این سناریو هر دستگاهی که از طریق کابل اترنت به روتر قدیمی وصل شود به شبکه بزرگ‌تر متصل خواهد شد (شکل ۲).

اگر روتر فاقد قابلیت تکرارگر (Extender) است، آن‌را ایجاد کنید

اگر روتر شما فاقد چنین قابلیتی است، هنوز هم این شانس را دارید تا روتر قدیمی را به یک اکسس‌پوینت یا توسعه‌دهنده تبدیل کنید. برای انجام این‌کار به یک میان‌افزار ثالث به جای میان‌افزار فعلی روتر نیاز دارید که اجازه می‌دهد تنظیمات روتر به گونه‌ای ویرایش شوند که روتر دوم تبدیل به یک اکسس‌پوینت یا تکرارگر شود. بیشتر کاربران از میان‌افزار DD-WRT استفاده می‌کنند، اما اگر می‌خواهید یک رابط کاربری گرافیکی زیباتر داشته باشید، گزینه‌های دیگری همچون OpenWRT یا Tomato یا حتی AdvancedTomato نیز وجود دارند. برای آن‌که بتوانید میان‌افزار درستی را روی روتر نصب کنید باید کمی درمورد روتر و نسخه آن تحقیق کنید. بهترین مرجع برای مشاهده این اطلاعات برچسبی است که روی روتر حک شده است. دقت کنید باید میان‌افزار درستی را انتخاب کنید، در غیر این صورت روتر با چشمک زدن‌های متوالی اطلاع می‌دهد مشکلی وجود دارد. در این بخش برای روشن‌تر شدن بحث، نحوه کار با روتر TP-Link Archer C7 و میان‌افزار DD-WRT را نشان می‌دهیم. در اولین گام باید درباره نسخه سخت‌افزاری روتر خود اطلاع پیدا کنیم تا بتوانیم میان‌افزار هماهنگ با روتر را از سایت DD-WRT دانلود کنیم (شکل ۳). در مرحله بعد با تایپ آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ در مرورگر خود به پنل مدیریت روتر می‌رویم و سپس به بخش به‌روزرسانی میان‌افزار روتر می‌رویم و فایل DD-WRT .BIN که قبلا دانلود کرده‌ایم را انتخاب می‌کنیم (شکل ۴). با نصب میان‌افزار جدید مشاهده می‌کنیم که اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و برعکس پیغام خطایی ظاهر می‌شود(شکل ۵).

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، گاهی اوقات فرآیند ارتقا میان‌افزار به درستی انجام نمی‌شود و روتر ایمیجی که دریافت کرده‌اید را معتبر نمی‌داند. اگر چنین پیغامی را مشاهده کردید، تسلیم نشوید. به تالار گفتمان DD-WRT بروید و مشکل را جست‌وجو کنید، در برخی موارد نسخه بتایی از میان‌افزاری که برای یک روتر ارائه شده و در فهرست میان‌افزارهای رسمی قرار ندارد مشکل را برطرف می‌کند. درست شبیه به کاری که ما انجام دادیم (شکل ۶).

پس از نصب موفقیت‌آمیز میان‌افزار به زبانه DD-WRT’s Wireless می‌رویم تا در بخش Wireless Mode فرکانس‌های رادیویی ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاترهز را پیدا کنیم. منوی بازشونده را کلیک می‌کنیم و هیچ چیزی مشاهده نمی‌کنیم. هیچ گزینه‌ای به‌نام repeater برای انتخاب شدن وجود ندارد. همان‌گونه که مشخص است روتر Archer C7 از تراشه Qualcomm Atheros استفاده می‌کند و از گزینه easy mode یا یا حالت تکرارگرا ساده پشتیبانی نمی‌کند، به همین دلیل باید گزینه های دیگر در دسترس را انتخاب کنیم (شکل ۷).

همان‌گونه که در شکل ۷ مشاهده می‌کنید، گزینه‌های دیگری وجود دارند که اجازه می‌دهند روتر قدیمی به یک تکرارشونده امواج تبدیل شود. اگر از روتر دو بانده استفاده می‌کنید، کار خیلی ساده است. در این مرحله می‌توانید برای اتصال روتر قدیمی به روتر جدید گزینه client mode را انتخاب کنید که در این حالت هیچ رابط مجازی ساخته نمی‌شود. اگر گزینه AP را به جای گزینه cline mode انتخاب کنید، همه دستگاه‌ها به روتر متصل خواهند شد و روتر قدیمی امواج رادیویی روتر جدید را به عنوان ستون فقرات شبکه ارتباطی استفاده می‌کند (شکل ۸).

دیدگاه‌ها ۰

*
*